Jak vybrat správnou autobaterii/motobaterii do vašeho vozu nebo motorky?
Správnou baterii můžete vybrat čtyřmi způsoby
Podle produktového vyhledávače některého z výrobců baterií
Podle příručky k vašemu vozu/motocyklu
Podle parametrů vaší současné baterie
Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme
Produktové vyhledávače výrobců baterií
Kliknutím na odkazy níže budete přesměrováni na produktové vyhledávače zvoleného výrobce
Mám příručku k vozidu
Zkontrolujte příručku k vašemu vozu. Výrobce uvádí, jaké parametry má startovací baterie mít. Minimální kapacitu, startovací proud, rozměry a pólování (pravá nebo levá). Pokud koupíte startovací baterii s lepšími parametry, než udává výrobce (kapacita, vyšší startovací proud), v zásadě je vše v pořádku, ba naopak, například v zimě, kdy autobaterie trpí nejvíce, získáváme rezervu jak v kapacitě, tak startovacím proudu.
Z druhé strany nemá smysl baterii zbytečně předimenzovávat a kupovat například do Felicie 60Ah baterii. To už ničemu více nepomůže, i kdyby se tam baterie velikostně vešla.
Zjištění parametrů z původní baterie
Rozměry
První údaj, který by vás měl zajímat, jsou rozměry. Baterie má v autě vyhrazený prostor a musí se do něj vejít. Změřte tedy vaši starou baterii, případně prostor pro umístění baterie.
Napětí
Velikost napětí je v 99 % případů u osobních aut 12 V. Některé starší automobily, například Trabant, měly 6 V.
Kapacita
Kapacita autobaterie udává, kolik proudu (ampér) je baterie schopná dodávat za jednotku času. Čím větší kapacita baterie je, tim déle je baterie schopná palubní elektroniku napájet. Pro většinu benzínových motorů je dostačující kapacita kolem 60 Ah. Dieselové motory jsou náročnější na spotřebu, proto volíme kapacity cca 70 Ah a výše.
Startovací proud
startovací proud udává, kolik Ampér je schopna baterie dodat krátkodobě při startování vozidla. Obecně benzínovým motorům stačí nižší startovací proud, dieselové jsou náročnější. Také záleží na tom, kolik má auto na palubě spotřebičů. Baterie totiž musí zvládnout nejen roztočit a nastartovat motor, ale také napájet další spotřebiče ve vozidle. Kupříkladu Felicie s benzínovým motorem a jedním rádiem vystačí bohatě se startovacím proudem kolem 400 A. Nějaký luxusnější dieselový vůz, který má na palubě autorádio, immobilizér, alarm, centrální zamykání a další spotřebiče, potřebuje startovací proud vyšší (většinou 640 A a vyšší).
Pólování
Umístění kladného pólu (+). Většina aut má kladný pól umístěný vpravo (říkáme, že je pravá), existuje však množství vozů s kladným pólem vlevo (především asijské produkce). Vzhledem k tomu, že přívodní kabely k autobaterii mívají délku "tak akorát", nelze tedy pólování zaměnit, kabely by k pólům nedosáhly. Věnujte tedy pozornost i tomuto parametru.
Zjištění pólování baterie (pravá nebo levá)
Baterie na obrázku je pravá. Baterii postavíte tak, ať máte stranu s kontakty blíže k sobě, pokud je + pól (v tomto případě označený červenou čepičkou) vpravo, říkáme, že je baterie pravá, pokud je + pól vlevo, říkáme, že je baterie levá.